Warszawa – zwiedzanie stolicy.

Ciekawe miejsca w Warszawie. Dużo zdjęć i opisów.

Lotnisko Chopina

Lotnisko Chopina w Warszawie.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Znajduje się ono na terenie warszawskiego osiedla Okęcie, dlatego mimo zmiany nazwy w 2001 r., lotnisko wciąż określane jest zwyczajowo Okęciem.

Port lotniczy Warszawa.

Lotnisko Chopina usytuowane jest zaledwie 8 kilometrów od centrum Warszawy. Powstało ono w 1934 r. i do początku XXI w. nosiło nazwę Portu Lotniczego Warszawa – Okęcie. W 2001 r. nadano lotnisku imię Fryderyka Chopina, a w 2010 r. nazwa została całkowicie zmieniona na Lotnisko Chopina. Okazuje się jednak, że choć nowa nazwa jest zdecydowanie bardziej prestiżowa i niesie za sobą szereg pozytywnych wartości, to jednak Polacy nadal używają zwyczajowej nazwy „Okęcie”. Lotnisko zostało uroczyście otwarte prze Prezydenta Ignacego Mościckiego, a w pierwszym roku swojej działalności obsłużyło ok. 11 tys. pasażerów. W trakcie II wojny światowej na terenie Okęcia znajdowały się niemieckie szkoły lotnicze, a Niemcy wybudowali tu dodatkowo pierwszy betonowy pas startowy. Pod koniec wojny Naziści zniszczyli całą infrastrukturę, ale odbudowane lotnisko nadawało się do użytku już w 1947 r. W 1969 r. otwarty został Międzynarodowy Dworzec Lotniczy, a w 1975 r. Krajowy Dworzec Lotniczy. W latach 80-tych podjęta została decyzja o znacznej rozbudowie lotniska. W 1992 oddano do użytku Terminal 1. W 2004 r., po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej otwarty został terminal „Etiuda”, do obsługi tanich linii lotniczych. Rok później otwarty został również Terminal VIP Aviation, obsługujący niewielkie samoloty prywatne. W latach 2006 – 2011 oddawane były do użytku pasażerów kolejne części Terminalu 2, a w międzyczasie zamknięty został terminal „Etiuda”.

Lotnisko w WarszawieLotnisko w Warszawie

Warszawskie lotnisko.

W 2011 r. Lotnisko Chopina obsłużyło ponad 9,3 mln pasażerów, czyli 43 proc. wszystkich pasażerów komunikacji lotniczej w Polsce. Lotnisko obsługuje tak ruch rozkładowy, jak i czarterowy oraz cargo. Obecnie rozbudowa lotniska jest prawie ukończona. W planach jest natomiast budowa Chopin Airport City – miasteczka, w którym docelowo mają się znaleźć hotele, biura oraz obiekty o przeznaczeniu handlowym i rekreacyjnym.

Lotnisko w WarszawieLotnisko w Warszawie

Poznaj atrakcje Warszawy:
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 3.8/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: +1 (from 3 votes)
Lotnisko Chopina, 3.8 out of 5 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*