Warszawa – zwiedzanie stolicy.

Ciekawe miejsca w Warszawie. Dużo zdjęć i opisów.

Teatr Wielki

Teatr Wielki w Warszawie.

Wspaniały gmach Teatru Wielkiego kryje w swoim wnętrzu największą scenę operową na świecie. Nawet mediolańska La Scala zdaje się wydawać przy niej trochę jakby mała. Dziś budynek stojący przy Placu Teatralnym jest też jednym z najnowocześniejszych teatrów w Europie.

Teatr Wielki – Opera Narodowa i Teatr Narodowy.

Teatr Wielki w Warszawie stanowi siedzibę Opery Narodowej, Teatru Narodowego i Muzeum Teatralnego. Sala Moniuszki, będąca sceną główną, może pomieścić 1828 osób. Widownia składa się z parteru, amfiteatru i trzech balkonów. Sala Młynarskiego, zwana również sceną kameralną, posiada 248 miejsc. W dawnych Salach Redutowych umieszczone zostało natomiast Muzeum Teatralne, w którym zgromadzono rozmaite eksponaty, tak dokumenty jak i dzieła sztuki, obrazujące historię polskiego teatru operowego, dramatycznego i baletowego od XVIII w.

Teatr Wielki w WarszawieTeatr Wielki w Warszawie

Teatr Wielki – atrakcje Warszawy.

Aż do lat 30. XIX w. w miejscu dzisiejszego budynku Teatru znajdował się kompleks usługowo – handlowy Marywil, zaprojektowany przez Tylmana z Gameren. Obiekt ten nakazał wybudować król Jan III Sobieski, a jego nazwa nawiązywała do imienia ukochanej żony króla – Marii Kazimiery d’Arquien, zwanej Marysieńką. W poł. lat 20. XIX w. w miejscu Marywilu zdecydowano się wybudować teatr. Projekt budynku wykonał znakomity włoski architekt Antonio Corazzi, który do głównej bryły postanowił włączyć wschodnie skrzydło Marywilu, zaprojektowane kilka dekad wcześniej przez Chrystiana Piotra Aignera. Na tym jednak się nie skończyło, bowiem architekt postanowił wznieść bliźniacze skrzydło również po stronie zachodniej. Budowla została ukończona w 1833 r., a podczas uroczystego otwarcia teatru wystawiony został „Cyrulik Sewilski” Gioacchina Rossiniego. Pod koniec XIX w. teatr poddano gruntownej renowacji, podczas której przednia część gmachu wzbogaciła się o wsparty na kolumnach balkon, zaprojektowany przez Bohdana Marconiego.

Teatr Wielki – odbudowa warszawskiego teatru.

Podczas II wojny światowej budynek Teatru Wielkiego został niemal doszczętnie zniszczony. W czasie kampanii wrześniowej został zbombardowany, a dzieła zniszczenia Niemcy dokonali po Powstaniu Warszawskim, wysadzając ocalałe fragmenty w powietrze. Przetrwała jedynie fasada wschodniego skrzydła oraz I piętro skrzydła zachodniego, czyli Sale Redutowe, gdzie do dziś można podziwiać oryginalny, zaprojektowany przez Corazziego wystrój. Po wojnie gmach teatru został odbudowany i powiększony. Styl projektu wykonanego przez Bohdana Pniewskiego można zaliczyć do historyzującego socrealizmu. Podczas uroczystości otwarcia Teatru 19 listopada 1965 r. wystawiony został „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. W 2002 r. na fasadzie Teatru umieszczono rzeźbę Kwadrygi Apollina. Projekt ten opierał się na założeniach Antonia Corazziego, a został zrealizowany przez Antoniego Myjaka i Antoniego Pastwę, profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Teatr Wielki w WarszawieTeatr Wielki w Warszawie

Poznaj atrakcje Warszawy:
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 4.7/5 (6 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: +3 (from 3 votes)
Teatr Wielki, 4.7 out of 5 based on 6 ratings

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*