Warszawa – zwiedzanie stolicy.

Ciekawe miejsca w Warszawie. Dużo zdjęć i opisów.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Archikatedra św. Jana Chrzciciela.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela pełni nie tylko funkcje sakralne, ale także i kulturowe. Świątynia stanowi jeden z najważniejszych panteonów narodowych Polski. W jej wnętrzach pochowano wiele znaczących osobistości ze świata polityki, kultury i religii. To również tutaj, w 1791 r., zaprzysiężona została pierwsza w Europie konstytucja – Konstytucja 3 Maja.

Katedra w Warszawie - jedna z najstarszych świątyń Warszawy.

Historia Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela jest długa i zawiła. Już z początkiem XIV w. stał w tym miejscu drewniany kościół parafialny. Pierwsza budowla murowana wzniesiona została na przełomie XIV i XV w. z fundacji Janusza I Mazowieckiego. Była to świątynia trójnawowa, o układzie halowym i z wieżą, która jednak runęła kilka wieków później. W 1406 r. kościół otrzymał statut kolegiaty i wkrótce stał się jedną z najważniejszych budowli sakralnych w Rzeczypospolitej. Po przeniesieniu dworu królewskiego z Krakowa do Warszawy, z początkiem XVII w., mecenat nad świątynią obejmowali kolejni królowie i szlachta. W XVII w. gotycka dotychczas budowla uzyskała zupełnie nowy, barokowy wygląd. Zygmunt III Waza ufundował w kościele wspaniały ołtarz główny, natomiast Jan III Sobieski zlecił wykonanie w świątyni stall, upamiętniających zwycięstwo nad Turkami pod Wiedniem. W XVII i XVIII w. miało tu miejsce wiele ważnych uroczystości, w tym m.in. śluby Władysława IV, a później Jana Kazimierza z Ludwiką Marią Gonzagą oraz Jana III Sobieskiego z Marią Kazimierą d’Arquien, zwaną Marysieńką. Tutaj także koronowany był Stanisław Leszczyński wraz z żoną oraz Stanisław August Poniatowski. W historii bazyliki jedna data zapisała się jednak szczególnie – 3 maja 1791. Wtedy to zaprzysiężona została w kościele Konstytucja 3 Maja, pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie.

katedra św. Jana Chrzcicielakatedra św. Jana Chrzciciela

Co zwiedzić w Warszawie - Katedra św. Jana Chrzciciela.

Już po III rozbiorze Polski, w 1798 r. kolegiata otrzymała tytuł katedry, a w 1818 r. archikatedry. W I poł. XIX w. świątynia została przebudowana w stylu neogotyku angielskiego, według projektu Adama Idźkowskiego. Tamta budowla nie przetrwała jednak do naszych czasów. Archikatedra mocno ucierpiała podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a po Powstaniu Warszawskim Niemcy dokonali dzieła zniszczenia. Z całej świątyni ocalały jedynie mury Kaplicy Baryczków i prezbiterium. Po wojnie archikatedra została odbudowana według projektu Jana Zachwatowicza, w stylu gotyku mazowieckiego. Prace trwały 15 lat, a świątynia została ostatecznie konsekrowana w 1960 r. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela stanowi jeden z najważniejszych panteonów narodowych Polski. W jej wnętrzach spoczywa wiele zasłużonych dla Polski osobistości, jak król Stanisław August Poniatowski, Gabriel Narutowicz, Ignacy Mościcki, Ignacy Jan Paderewski, Kazimierz Sosnkowski, kardynałowie August Hlondl i Stefan Wyszyński czy też Henryk Sienkiewicz.

katedra św. Jana Chrzcicielakatedra św. Jana Chrzciciela

Pozostałe zabytki Warszawy:
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 3.1/5 (7 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: +2 (from 2 votes)
Archikatedra św. Jana Chrzciciela, 3.1 out of 5 based on 7 ratings

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*