Warszawa – zwiedzanie stolicy.

Ciekawe miejsca w Warszawie. Dużo zdjęć i opisów.

Belweder

Belweder.

Przepiękny, klasycystyczny pałac stojący przy Trakcie Królewskim i w sąsiedztwie Łazienek Królewskich, to właśnie Belweder. Od czasu swojego powstania budynek stanowił na przemian raz siedzibę władz okupanta, a raz polskich władz państwowych.

Zabytki Warszawy – Belweder.

Pierwszy pałac został w tym miejscu wybudowany w XVII w. przez kanclerza wielkiego litewskiego Krzysztofa Zygmunta Paca. Obecny budynek Belwederu to natomiast wynik przebudowy, jaką wykonał w latach 1818 – 1822 Jakub Kubicki, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego klasycyzmu. Ze względu na dogodne położenie i duże walory artystyczne Belweder od początku znajdował się w centrum zainteresowania władz zaborczych. Nie dziwi więc fakt, że pierwszym jego lokatorem był znienawidzony przez Polaków wielki książę Konstanty, naczelny wódz armii Królestwa Polskiego. W momencie wybuchu powstania listopadowego książę był pierwszym celem ataku, zdołał on jednak w porę uciec przed polskimi oddziałami. Po klęsce powstania i aż do odzyskania przez Polskę niepodległości Belweder nadal pełnił funkcję siedziby władz zaborczych.

Belweder w WarszawieBelweder w Warszawie

Belweder w XX wieku.

W dwudziestoleciu międzywojennym budynek na swoje potrzeby zaadoptowały polskie władze państwowe. W latach 1918 – 1926 w Belwederze najpierw urzędował Naczelnik Państwa, później natomiast Prezydenci II Rzeczypospolitej. Po zamachu wojskowym 1926 r. w Belwederze pracował Józef Piłsudski. Jako minister spraw wojskowych zajmował on budynek aż do swojej śmierci w 1935 r. W trakcie II wojny światowej Belweder stal się natomiast siedzibą Ludwiga Fischera, niemieckiego gubernatora Warszawy. Po wojnie w budynku urzędował Bolesław Bierut.

Belweder w Warszawie jako Pałac Prezydencki.

Znaczącą zmianę w kwestii przeznaczenia Belwederu przyniósł rok 1990. To właśnie wtedy, po pierwszych, po upadku komunizmu wyborach prezydenckich budynek został przeznaczony na siedzibę Prezydenta III RP. Lech Wałęsa mieszkał w Belwederze do 1994 r. Kolejni prezydenci, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński rezydowali w Pałacu Prezydenckim znajdującym się przy Krakowskim Przedmieściu.

Dopiero wybrany w 2010 r. Prezydent Bronisław Komorowski przeniósł się z powrotem do Belwederu. Jednak nawet wtedy, gdy budynek nie pełnił funkcji mieszkalnych, to utrzymane zostały jego funkcje reprezentacyjne. W Belwederze organizowane są przede wszystkim uroczystości o charakterze wojskowym, wręczane są wojskowe nominacje i odznaczenia. Tutaj również podejmowane są delegacje zagraniczne.

Pozostałe zabytki Warszawy:
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 3.7/5 (15 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 8 votes)
Belweder, 3.7 out of 5 based on 15 ratings

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*