Warszawa – zwiedzanie stolicy.

Ciekawe miejsca w Warszawie. Dużo zdjęć i opisów.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Warszawie.

Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z największych i najbogatszych w zbiory muzeów w Polsce. W budynku przy Alejach Jerozolimskich eksponowane są setki tysięcy malowideł, rzeźb, przedmiotów sztuki użytkowej, grafik i numizmatów gromadzonych przez muzeum od blisko 150 lat.

Ciekawe miejsca w Warszawie – Muzeum Narodowe.

Historia Muzeum Narodowego rozpoczyna się w 1862 r., gdy w Warszawie założone zostało Muzeum Sztuk Pięknych. Początkowo celem placówki było gromadzenie zbiorów artystów zagranicznych, z czasem jednak kolekcja powiększyła się o dzieła rodzimych twórców. W 1916 r. Muzeum Sztuk Pięknych przeszło na własność miasta Warszawy i zmieniło nazwę na Muzeum Narodowe, a celem placówki stało się gromadzenie zbiorów w sposób planowy, obejmujących wszelakie dziedziny twórczości artystycznej. W latach 1927 – 1938 wybudowany został modernistyczny gmach Muzeum Narodowego projektu Tadeusza Tołwińskiego. Na historii Muzeum Narodowego szczególne piętno odcisnęła II wojna światowa. Niemcy zrabowali wtedy większość zgromadzonych tu dóbr kultury. Dzięki jednak poświęceniu pracowników muzeum, którzy dokumentowali wywożone zbiory, część z nich udało się po wojnie odzyskać. Niezwykle pozytywnie zapisał się natomiast w historii muzeum Stanisław Lorentz. Ten wybitny historyk sztuki i muzealnik pełnił funkcję dyrektora Muzeum Narodowego przez 47 lat (1936 – 1982). Dzięki Lorenztowi nie tylko odzyskano wiele zbiorów zrabowanych podczas wojny, ale także udało się kilkukrotnie powiększyć jego kolekcję.

Muzeum Narodowe w WarszawieMuzeum Narodowe w Warszawie

Galerie w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Obecnie w Muzeum Narodowym znajduje się osiem galerii stałych: Galeria Sztuki Starożytnej, Galeria Faras, Galeria Sztuki Średniowiecznej, Galeria Malarstwa Europejskiego, Galeria Malarstwa Polskiego, Gabinet Miniatur, Galeria Sztuki Polskiej XX wieku i Galeria Sztuki Zdobniczej.

Na szczególną uwagę zasługuje Galeria Faras (zwana także galerią Sztuki Wschodniochrześcijańskiej), w której prezentowana jest jedyna w Europie kolekcja średniowiecznej sztuki chrześcijańskiej z obszaru Afryki. Szczególną wartość ma także Galeria Malarstwa Polskiego, gdzie znajdują się wspaniałe dzieła polskich twórców od XVI w. do czasów I wojny światowej, m.in. Jana Matejki, Józefa Mehoffera, Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy też Olgi Boznańskiej.

Muzeum Narodowe w WarszawieMuzeum Narodowe w Warszawie

Pozostałe zabytki Warszawy:
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 4.4/5 (9 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: +3 (from 5 votes)
Muzeum Narodowe, 4.4 out of 5 based on 9 ratings

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*