Warszawa – zwiedzanie stolicy.

Ciekawe miejsca w Warszawie. Dużo zdjęć i opisów.

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki.

Pałac Kultury i Nauki został wybudowany w centrum Warszawy jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Choć dla wielu Warszawiaków budynek ten jest symbolem radzieckiej dominacji nad Polską, to z drugiej strony wpisał się on już na stałe w krajobraz stolicy i stanowi obecnie jeden z jej najbardziej rozpoznawalnych symboli.

Jak powstawał PeKiN w Warszawie.

Pomysł wybudowania w centrum Warszawy Pałacu Kultury i Nauki wyszedł od samego Józefa Stalina. Początkowo wieżowiec miał liczyć 120 m, jednak za namową naczelnego architekta Warszawy Józefa Sigalina wysokość budynku ustalono ostatecznie na 230 m z iglicą. Prace budowlane, przeprowadzone pod okiem radzieckiego architekta Lwa Rudniewa trwały trzy lata, a pałac został oddany do użytku w lipcu 1955 r. Jako że był to dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego, to przy budowie pałacu zaangażowani byli jedynie robotnicy radzieccy. Kilka dni po śmierci Stalina Rada Państwa i Rada Ministrów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyjęły uchwałę, zgodnie z którą budynek przy Placu Defilad nazwany został pałacem Kultury i Nauki im. Józefa Stalina. Wkrótce wyznaczono także konkurs na wykonanie pomnika Stalina, który miał stanąć naprzeciwko pałacu, jego rezultaty nie były jednak dla polskich władz zadowalające i zdecydowano się zrezygnować z tego pomysłu.

Pałac Kultury i NaukiPałac Kultury i Nauki

Ciekawostki o Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Ma 230 m (bez iglicy 187 m), 42 piętra i kubaturę 817 tys. m2. Architektura pałacu łączy w sobie elementy socrealizmu, art déco i polskiego historyzmu. Na 30 piętrze znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się doskonała panorama Warszawy. Po serii samobójstw w latach 50-tych taras zdecydowano się jednak ogrodzić kratami. W 2000 r. na szczycie pałacu umieszczony został ogromny zegar, drugi co do wielkości w Europie i najwyżej położony zegar wieżowy na świecie. Obecnie Pałac Kultury i Nauki mieści siedziby przeróżnych firm i instytucji, w tym Polskiej Akademii Nauk. Znajdują się tu dwie doskonałe sale koncertowe: Sala Kongresowa (na 2 880 osób) i Sala Koncertowa (na 550 osób). Są tu także kino, teatr, poczta, muzea i biblioteki. W salach konferencyjnych pałacu może się pomieścić kilka tysięcy osób, dlatego każdego roku odbywa się tu wiele kongresów, tak o charakterze krajowym jak i międzynarodowym.

Pałac Kultury i NaukiPałac Kultury i Nauki

Co warto zobaczyć, najciekawsze zabytki Warszawy:
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 3.9/5 (31 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: +13 (from 21 votes)
Pałac Kultury i Nauki, 3.9 out of 5 based on 31 ratings

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*