Warszawa – zwiedzanie stolicy.

Ciekawe miejsca w Warszawie. Dużo zdjęć i opisów.

Pałac Prezydencki

Pałac Prezydencki.

Stojący przy Krakowskiem Przedmieściu Pałac Prezydencki to jeden z najokazalszych gmachów Warszawy. W latach 1994 – 2010 pałac stanowił rezydencję Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Za kadencji Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który na swoją siedzibę wybrał Belweder, gmach wykorzystywany jest w celach reprezentacyjnych i administracyjnych.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Warszawie – Pałac Prezydencki.

Historia Pałacu Prezydenckiego sięga połowy XVII w. Budowę okazałej, utrzymanej w stylu barokowym budowli zlecił hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski. Zgodnie z projektem wykonanym przez nadwornego architekta króla Władysława IV Constantino Tencallego, budowlę otoczono także wspaniałym ogrodem włoskim, rozciągającym się aż do przepływającej obok rzeki Wisły. W 1674 r. pałac stał się własnością potężnego rodu Radziwiłłów. Za czasów panowania Augusta III Sasa i Stanisława Augusta Poniatowskiego odbywały się tu huczne bale, na których bywała cała elita polityczna i artystyczna kraju. W latach 1791 – 1792, gdy w Warszawie odbywały się obrady Sejmu Czteroletniego, pałac stanowił siedzibę Przyjaciół Konstytucji Rządowej.

Pałac PrezydenckiPałac Prezydencki

Pałac Prezydencki – zabytki Warszawy.

W 1818 r. zakupiony od Radziwiłłów pałac został przeznaczony na siedzibę namiestnika Królestwa Polskiego. Od tego czasu był zwany Pałacem Namiestnikowskim, pomimo tego, że urzędował w nim tylko jeden namiestnik, gen. Józef Zajączek w latach 1818 – 1826. Wraz ze zmianą właścicieli pałac został także gruntownie przebudowany. Zgodnie z projektem Chrystiana Piotra Aignera budowla otrzymała styl klasycystyczny, wydłużono jej boczne skrzydła, w sąsiedztwie których w 1921 r. umieszczono dwa kamienne lwy autorstwa Camilio Laudiniegio. Przez pałacem miał też stanąć pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, projektu Bertela Thorvaldsena, ale władze rosyjskie cofnęły swoją w tym względzie zgodę po Powstaniu Listopadowym.

Przez niemal cały XIX w. pałac wykorzystywany był w celach kulturalnych i do organizacji przyjęć, zwłaszcza podczas wizyt w Warszawie cara Rosji. Po odzyskaniu niepodległości w pałacu znajdowała się m.in. siedziba Rady Ministrów.

Pałac Prezydencki po wojnie.

Pałac Prezydencki szczęśliwie przetrwał II wojnę światową w stanie niemal nienaruszonym. W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej budynek pełnił przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. To tutaj podpisany został w 1955 r. Układ Warszawski, a w 1970 r. Układ o normalizacji stosunków PRL – RFN. W 1989 r. we wnętrzach pałacu miały miejsce obrady Okrągłego Stołu. W 1965 r. przed pałacem ustawiona została kopia zniszczonego przez hitlerowców pomnika księcia Józefa Poniatowskiego. Z początkiem lat 90-tych budynek przeznaczono na siedzibę Prezydenta RP i od tego czasu jest on oficjalnie zwany Pałacem Prezydenckim. W latach 1994 – 2010 mieszkali tu kolejno: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński. Obecny prezydent, Bronisław Komorowski, za swoją siedzibę obrał Belweder, dlatego Pałac Prezydencki spełnia jedynie funkcje reprezentacyjne i administracyjne.

Pozostałe zabytki Warszawy:
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 4.9/5 (9 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: +3 (from 5 votes)
Pałac Prezydencki, 4.9 out of 5 based on 9 ratings

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*