Warszawa – zwiedzanie stolicy.

Ciekawe miejsca w Warszawie. Dużo zdjęć i opisów.

Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie.

Pałac w Wilanowie to prawdziwa perła na mapie zabytków Polski. To również jeden z nielicznych zabytków, który w niezmienionej niemal postaci przetrwał czasy zaborów i obu wojen światowych.

O Pałacu w Wilanowie.

Wilanów (zwany wcześniej Milanowem) stal się własnością króla Jana III Sobieskiego w latach 70-tych XVII w. Początkowo król nakazał zbudować w tym miejscu jedynie skromną podmiejską rezydencję. Z czasem jednak, po sukcesach odniesionych na arenie międzynarodowej, a zwłaszcza po głośnym zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem w 1683 r., Jan III Sobieski postanowił przekształcić rezydencję w Wilanowie w wytworny pałac typu entre cour et jardin. Prace budowlane trwały do czasu śmierci króla. W wyniku śmiałego projektu autorstwa Augustyna Locciego powstała wspaniała królewska rezydencja, która połączyła w sobie cechy podparyskiego wersalu, włoskiej willi ogrodowej i typowego dla Polski dworu szlacheckiego.

Pałac w WilanowiePałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie – dalsze losy.

Po śmierci króla pałac przeszedł na krótko w ręce jego synów, a przez kolejne dwa wieki rezydowały tu najpotężniejsze w Polsce rodziny magnackie, kolejno Sieniawscy, Czartoryscy, Lubomirscy, Potoccy i Braniccy. W latach 1723 – 1729 Elżbieta Sieniawska zleciła dobudowanie do pałacu dwóch bocznych skrzydeł projektu Giovanni Spazzio. Z początkiem lat 30 – tych XVIII w. pałac stał się na krótko własnością króla Augusta II Mocnego, by następnie przejść w posiadanie Izabeli Lubomirskiej z domu Czartoryskiej. Z początkiem XIX w. majątek w Wilanowie przeszedł w ręce Stanisława Kostki Potockiego, mecenasa sztuki, który w pałacu utworzył jedno z pierwszych na ziemiach polskich publicznych muzeów. Kolekcja obejmowała sztukę europejską, dalekowschodnią oraz eksponaty związane z dokonaniami Jana III Sobieskiego. Po Potockich majątek w Wilanowie przeszedł w ręce rodu Branickich, a po wojnie został on upaństwowiony.

Pałac w WilanowiePałac w Wilanowie

Zwiedzanie Pałacu w Wilanowie.

Zespół pałacowo – parkowy w Wilanowie został udostępniony do zwiedzania w 1962. W 1994 r. został on uznany wraz z parkiem Morysinem za pomnik historii. Na uwagę zasługuje fakt, że cały kompleks przetrwał czasy zaborów i obie wojny światowe, dlatego zachował się oryginalny wystrój elewacji i wnętrz. Całym zespołem pałacowo – parkowym zarządza obecnie Muzeum Pałac w Wilanowie. W zbiorach muzeum najcenniejsza jest tzw. kolekcja wilanowska, czyli eksponaty zgromadzone z początkiem XIX w. przez Stanisława Kostkę Potockiego.

Pałac w WilanowiePałac w Wilanowie

Zwiedzanie stolicy – zabytki Warszawy:
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 4.5/5 (20 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: +11 (from 13 votes)
Pałac w Wilanowie, 4.5 out of 5 based on 20 ratings

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*