Warszawa – zwiedzanie stolicy.

Ciekawe miejsca w Warszawie. Dużo zdjęć i opisów.

Zamek Ujazdowski

Zamek Ujazdowski.

Malowniczo położony na skarpie wiślanej Zamek Ujazdowski pełnił przez wieki szereg różnych funkcji: siedziby książęcej i monarszej, lazaretu wojskowego i szpitala. Dziś natomiast w Zamku Ujazdowskim mieści się znakomite Centrum Sztuki Współczesnej.

Zabytki Warszawy – Zamek Ujazdowski.

Nazwa Zamku Ujazdowskiego wywodzi się od średniowiecznego grodu strażniczego Jazdów, który w XII w. założyli książęta mazowieccy dla kontrolowania przeprawy przez Wisłę. Po przeniesieniu siedziby książąt do Warszawy znaczenie Jazdowa zmalało, ale życie miejscowości nadal toczyło się wokół dworu. Z początkiem XVI w. w drewnianym dworze w Jazdowie zamieszkała Anna Radziwiłłówna, matka ostatnich książąt mazowieckich z dynastii Piastów. Z początkiem XVI w., po inkorporacji Mazowsza do Korony, Jazdów przeszedł na własność króla. W połowie wieku zamieszkała tu królowa Bona, ale znaczenie miejscowości wzrosło dopiero wraz z przeniesieniem stolicy z Krakowa do Warszawy. Król Zygmunt III Waza szczególnie upodobał sobie te tereny i postanowił wybudować tu wreszcie zamek murowany, jako swoją podmiejską rezydencję. Utrzymana w stylu manierystycznym, jednopiętrowa budowla doskonale prezentowała się na skarpie nadwiślańskiej. W II poł. XVII w. zamek przeszedł na własność księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, który nakazał Tylmanowi von Gameren przebudowanie jego wnętrz. To również wtedy zamek został otoczony pięknym parkiem, w którym wybudowano Ermitaż i Łaźnię (dzisiaj Pałac na Wyspie). Z początkiem XVIII w. zamek wydzierżawił król August II Mocny, który ponownie przebudował wnętrza oraz kazał wykopać na osi wjazdowej rezydencji kanał (dziś Kanał Piaseczyński). W XVIII w. było to jedno z największych założeń wodnych w Europie. Kolejnym właścicielem zamku został w 1766 r. król Stanisław August Poniatowski, który jednak już w 1784 r. oddał budynek Gwardii Pieszej Litewskiej. Zmiana funkcji budynku pociągnęła za sobą również kolejną jego przebudowę. Dodatkowo dobudowano tu stajnie, wozownię i lazaret. W 1809 r., w czasach wojen napoleońskich zamek został przekształcony w szpital wojskowy, a stan ten utrzymał się do końca II wojny światowej. Niektóre z wybudowanych w tym czasie pawilonów szpitalnych można w okolicy zamku oglądać do dziś.

Zamek UjazdowskiZamek Ujazdowski

Warszawski Zamek Ujazdowski – odbudowa.

Choć bardzo zniszczony, zamek przetrwał czasy wojny. Zaskakująco jednak, w powojennej Polsce zamiast odbudować zamek, marszałek Polski Konstanty Rokossowski nakazał go zburzyć, co nastąpiło w 1954 r. Na miejscu zamku marszałek planował zbudować Teatr Domu Ludowego Wojska Polskiego. Plany te na szczęście nie zostały wprowadzone w życie, a pod koniec lat 70-tych Zamek Ujazdowski został odbudowany według projektów z XVII i XVIII w.

Dziś w zamku znajduje się znakomite Centrum Sztuki Współczesnej. Natomiast po wschodniej stronie budowli, poniżej skarpy rozciąga się przepiękny Park Agrykola.

Pozostałe zabytki Warszawy:
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 3.3/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.21_1169]
Rating: 0 (from 2 votes)
Zamek Ujazdowski, 3.3 out of 5 based on 4 ratings

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.

*