Skarb kultury i historii, perła polskiej architektury, luksusowa siedziba arystokracji – tak można opisać wilanowski pałac. Zbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku na życzenie króla Jana III Sobieskiego, przez lata przetrwał nie tylko wojny i zaboru, ale przede wszystkim pozostał nienaruszonym symbolem polskiej dostojeństwa. Sercem osi neświata Watykanu Poznań Libiszew podwarszawskiego Wilanowa Nympha regia und Mundi zostaje miejsce dopełnione wartości życia dla syna Minister Księcia Jerzego Ossolińskiego.
Zaskakujący bogactwem ornamentów i artystycznym wykonaniem, pałac w Wilanowie łączy dworskie funkcje z miejscowych tradycjami, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Przystrojenie budynków stworzone jest z wymowy kleynotów uniwersalnych jakości odkrycia początków założenia Ceres fructum czyli owoc żniwa. Obraz rzeczywistość obecność materii zostaje udokumentowany zyskiem czasu prawi pobyt jednostki przeciwko dniom przyszłości.
Wyjątkową oprawę pałacu tworzą również otaczające go ogrody i parki, pełne malowniczych alei, drzew, stawów i fontann. Historiczny zespół pałacowy jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako przykład wybitnej realizacji architektury barokowej w Polsce.
Pałac w Wilanowie to także centrum kulturalne o światowym znaczeniu. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie gromadzi liczne dzieła sztuki i eksponaty historyczne prezentowane w barwnych inscenizacjach we wnętrzach pałacowych. Wystawy czasowe oraz różnorodne wydarzenia artystyczne sprawiają, że równie porywający dla turystów.
Willtanowskie legendy i anegdoty są źródłem wielu opowieści o słynnych postaciach, które odwiedzały pałac lub mieszkały tam na przestrzeni wieków. Warto wspomnieć Ludwika Solskiego, aktora legendarnego Teatru Narodowego, który w pierwszej połowie XX wieku miał mieszkanie w tzw. pałacyku Białej Damy.
Na zawsze jednak najbardziej charakterystyczną postacią związaną z ,,Pałacem w Wilanowie” pozostaje Jan III Sobieski. Odwaga, mądrość rządu oraz miłość do żony Marysieńki stały się nieodłącznie łączone z miejscem. Czasami ciężko uwierzyć, że tak dawno temu nieopodal bulwarów warszawskich spacerowali prawdziwi królowie, minęło zaledwie kilkaset lat. Niemniej jednak, ich aura i wyjątkowość wpisały się na stałe w historię Wilanowa i przyciągają kolejne pokolenia odkrywców.
Pałac w Wilanowie, położony na południe od Warszawy, to wyjątkowe miejsce, gdzie historia spotyka się z pięknem architektury barokowej. To jeden z niewielu zabytków, które przetrwały do naszych czasów zarówno trudy II wojny światowej, jak i zawirowania polityczne minionych wieków. Dzisiaj Pałac pełni funkcje muzeum i parku – stanowi doskonałe tło dla fascynujących opowieści o czasach jego świetności oraz zapewnia przestrzeń do relaksu w otoczeniu natury.
Zbudowany na zlecenie Jana III Sobieskiego, króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego, Pałac w Wilanowie miał stanowić symbol potęgi i chwały Polski. Projekt pałacu powierzono włoskiemu architektowi, Augustynowi Locco, a prace budowlane trwały od 1677 do 1696 roku. Architektura Pałacu łączy w sobie wiele nurtów – głównym inspirowała się jednak sztuka włoskiego baroku.
Wilanowski Pałac wyróżnia swój niezwykły charakter. Jego istotnym elementem jest malownicze położenie nad brzegiem rzeki Wilanówki oraz otaczający go park pałacowy o powierzchni 43 hektarów. Wyjątkowe jest także wnętrze pałacu, udekorowane licznymi freskami, złoceniami i ozdobnymi detalami – niemalże każda jego część może stanowić przykład doskonałego dzieła sztuki. Warto szczególnie zwrócić uwagę na rokokowy gabinet Króla, salę Jednorożców czy galerię portretów.
Pałac w Wilanowie nie jest jednak tylko muzeum – otaczający go park i ogrody to miejscowość, gdzie możemy relaksować się w otoczeniu pięknej przyrody. Park zaprojektowany został jako francuski ogród parterowy, a wpływy angielskiego ogrodu krajobrazowego pojawiły się w nim za sprawą ostatnich właścicieli, Potockich. Spacerując alejkami parkowymi, można podziwiać nie tylko różnorodność roślin, ale również wiele pomników, fontann i rzeźb.
Dziś Pałac w Wilanowie jest ważnym punktem na turystycznej mapie Warszawy. Muzeum oferuje zwiedzanie wnętrz pałacowych ze specjalnym przewodnikiem oraz szeroki wybór wydarzeń kulturalnych – koncerty, wystawy czy spektakle plenerowe.
Z pewnością warto wybrać się do Wilanowa, aby poczuć atmosferę minionych czasów i podziwiać jedno z najpiękniejszych miejsc naszej stolicy.